Didaktiniai žaislai ikimokyklinio amžiaus vaikams

 ŽAISLŲ ĮVAIROVĖ:

Didaktinio žaidimo padrindas – žaislai ir priemonės. Pagal žaidimo pobūdį ir jame naudojamas priemones didaktinius žaidimus galima skirti į:

1.      žaidimus su žaislais, daiktais;

2.      žaidimus su spausdintomis stalo priemonėmis;

3.      žodinius žaidimus;

4.      žaidimus – pramogas.

Didaktiniai žaislai yra labai įvairių rūšių:

·              Liaudies žaislai: rutuliai, piramidės, grybai, dubenėliai, geldelės su rutuliukais, bobelės, „matrioškos“, kūgiški įvairiaspalvių žiedų bokšteliai, kitos mažos figūrėlės, piešimo lentos, .

·              Žaislai, skirti konstruoti, mozaika, dėlionės, matematinės, geometrinės figūros, ruletės, padidinimo stiklai, natūralios medžiagos, skysčių laikrodžiai, žemėlapiai, gaublys, žiuronai, svarstyklės, teleskopas, mikroskopas

·              Stalo spausdinti žaislai – domino, loto, kubai, kaladėlės, kortos ir stalo žaidimai, žodžių, raidžių skaitymo žaidimi, spėliojimo žaidimai, skaičių žaidimai, poriniai paveikslėliai, žaidimai „kvartetai“, šachmatų, šaškių tipo žaidimai, simetrijos žaidimai.

·              Didaktiniams žaidimams taip pat priskiriami žaidimai su taisyklėmis. Jau vien iš tokios žaidimo rūšies pavadinimo galime suprasti, kad tai yra mokomieji žaidimai. Taisyklės reglamentuoja žaidimo tvarką: žaidimo pradžią, eigą, pabaigą, žaidėjų veiksmus ir pan.

·              Žaidimai mįslės „Kam ko trūksta“, „Kam ko reikia“.

·              Prie didaktinių žaislų priskiriami ir įvairūs galvosūkiai, labirintai.

LAVINAMASIS, UGDOMASIS POVEIKIS VAIKUI:

Lavinamieji žaislai lavina konkrečią sritį: pavyzdžiui, gyvunėlių loto, kur žaidžiama kortelėmis su gyvūnų atvaizdais, lavina atmintį, atpažinimo įgūdžius. Konstruktoriai gerina vaiko motoriką, erdvinį mąstymą. Svarbiausia, kad žaislas skatintų vaiką veikti, pažinti, būti savarankišku, ieškoti, tyrinėti, ir, žinoma, džiaugtis.
           Didaktiniai žaidimai skiriasi savo paskirtimi: vieni iš jų tobulina vaiko klausą, kiti – kalbines funkcijas, kiti – padeda rasti ir nustatyti priežastinių ryšius, lygina, gretina, dar kiti – aktyvina ir turtina vaiko žodyną, moko bendrauti.
           Žaidžiant didaktinius žaidimus su žaislais, paveikslėliais, įvairiais daiktais, ar daiktų pakaitalais lavėja vaiko pažintinė veikla, pastabumas, mokoma koncentruoti dėmesį, ugdomas vaikų savarankiškumas, sprendžiant įvairias užduotis, bei kūrybiškumas. Didaktiniu žaidimu vaikas ne tik įgyja naujų žinių, bet ir įtvirtina jau gautas žinias, įgūdžius.

 ŽAISLO ATITIKIMAS AMŽIAUS TARPSNIUI:
            Žaislas – t.y. jo sandara, spalva, matmenys, svoris, turi atitikti vaikų amžių, amžiaus tarpsniui būdingus ypatumus. Vyresniems vaikams labiau tinka žaislai, turintys daugiau detalių, kurias jie gali kūrybiškai keisti viena kitomis, tie kuriuos galima išardyti, keisti ir panaudoti įvairiuose žaidimuose.
          Parinkdami vaikui žaislus, visada galime paveikti jo polinkius ir paraginti vaiką veikti tam tikra kryptimi. Su tuo pačiu žaislu gali žaisti įvairaus amžiaus vaikai, tik žaidimo užduotys turi būti kitos. Tuomet nuosekliai gausės vaiko žinios, jis įgys naujų įgūdžių ir mokėjimų.

TEIGIAMAS IR NEIGIAMAS POVEIKIS VAIKUI:

Pagrindiniu kriterijumi renkant žaislus lieka vaiko amžius, su tame amžiaus tarpsnyje būdingais žaislais. Žaislas turi nekelti grėsmės sveikatai, atitikti higieninius reikalavimus. Taip pat atsižvelgti į žaislų skaičių – neperkraunant vaikų jais. Pedagoginiu požiūriu yra daug naudingiau, kai vaikas ne laksto nuo žaislo prie žaislo, bet išmoksta kuo daugiau veiksmų su vienu, išmokdamas jį panaudoti skirtingoms rolėms.
         Daugiausia naudos didaktiniai žaislai duoda tada, kai šalia žaidžiančio vaiko yra suaugęs žmogus. Labai svarbu laikytis didaktinių žaidimų laipsniškumo, mokyti nuosekliai, atsižvelgti į vaikų amžiaus sąlygojamas vaiko galimybes.
          Visi šie žaidimai naudingi tuo, kad vaikas mokosi skirti bendra ir atskira, nustatyti visumos dalį, dalis jungti į visumą, įsisavina naujas sąvokas, įpranta žaisti kolektyviai.
 

Parengė auklėtoja Kristina Jančiūtė